Таблица

Първа  Предишна  Следваща

Таблица - представлява област от страницата с редове и колони, пресечната точка на които е поле с данни. Всяка колона съдържа еднотипни полета с данни. Всички редове са с еднаква структура.

 

Информацията в таблицата се визуализира на "части" с цел трафика по мрежата да става на малки "порции". Обикновено, една порция е равна на 20 реда, но може да се променя от потребителя в конкретния сеанс на работа.

За тази цел отдолу под таблицата, след последния визуализиран ред, е поставено поле за "избор от списък" - "Елементи на страница" с няколко възможни стойности: 5, 10, 20, 50, 100, 1000 и "всички" (не за всяка таблица). Това свойство е свързано с всяка конкретна таблица, но промяната му за една таблица не важи за коя и да е друга.

 

Редовете в таблицата могат да се подреждат по различни начини - при първоначално зареждане на данните те са сортирани по начин, определен от производителя за естествен или най-удобен. Но, поради различни причини, потребителят може да поиска друга подредба. Промяната става чрез натискане с левия бутон на мишката някъде в името на колона - подредбата вече става по тази колона. Индикацията, че подредбата е по някоя колона е наличието в името на колоната на малко триъгълниче: ако то е обърнато с върха нагоре, означава че подредбата е по тази колона в нарастващ ред на стойностите на колоната; ако е обърнато с върха надолу, означава че подредбата е в намаляващ ред на стойностите на колоната.

От друга страна, присъствието на редовете в таблицата може да се контролира от потребителя чрез поставяне на условие за видимост на реда - нарича се "филтър". По подразбиране, в таблицата се визуализират всички редове, които производителя е преценил, че трябва да визуализира във всеки конкретен случай. Потребителят не може да увеличи това множество, но може да го намали - отдолу под името на всяка колона има по едно поле, в което може да се въвежда стойност. Точно тази стойност системата възприема като "филтър". Има няколко възможни начина за използване - управлява се чрез натискане на иконата вдясно от полето, с което се отваря списък за избор на начин. Възможните начини са:

Започва с

Съдържа

Завършва с

Равен

Различен от

По-малък от

По-малък или равен

По-голям от

По-голям или равен

Има още един начин за "филтриране" - вдясно от името на колоната има малка икона, съдържаща един триъгълник. При натискането й се отваря списък с всички въведени стойности в колоната без повторение. Може да се избере някоя от тях за "филтър" или всички.

 

Подредбата на колоните в таблицата е зададена от производителя, но ако потребител иска да я промени, може да направи това по следния начин: "щраква" се с левия бутон на мишката някъде в името на колоната, задържа се и се "влачи" към исканото място. Когато се извърши позициониране, отпуска се бутона - колоната отива на новото място, като останалите колони се "избутват" наляво или надясно.

 

Има още една възможност за някои таблици. Ако преди първия ред на таблицата има текст "Поставете колона тук за да се групира по нея", то "провлачването" с мишката на някоя колона в тази област ще извърши групиране на редовете по тази колона (може да се групира по няколко колони). Обратното "провлачване" върху името на някоя колона ще премахне групирането.