Общо описание

Първа  Предишна  Следваща

Формулата в системата трябва да се разбира като съкратен запис на последователност от математичски действия, изразени чрез последователност от символи, чрез който се реализира някакъв математически израз.

 

Например, следните последователности от символи са изрази:

 

1.2+5*6*(22-3)

 

1.2+Param1+Funk1(33, ‘символи’)

 

If(condition, trueValue, falseFalue)

 

#12.01.2007# – дата

 

Abs(x)

 

В изразите може да участват константи, знаци за извършване на аритметични действия и променливи.

 

При изпълнението (пресмятането) на формулата системата винаги следи в какъв контекст е задействана изчислителната процедура и се съобразява с този факт - това означава, че една и съща формула може да даде различни резултати, в зависимост от къде е задействана.

 

Всяка константа и променлива притежава две основни характеристики:

Име - последователност от символи; Допустимото множество от символи за променливите са само главни и малки латински букви и цифри;

Стойност - какво се крие зад името. От своя страна, стойността се характеризира с определен тип на данните, т.е. как да се разбира тази стойност;

 

Примери:

Име

Стойност

Тип

1.2

1.2

Число

'произволни символи'

произволни символи

Символен низ

#12.01.2007#

12.01.2007

дата

 

Имената на константите от тип число нямат заградителни символи, от тип "символен низ" се заграждат с единични кавички (апостроф), а тези от тип "Дата" - със знака # (диез).

 

Подробно описание на всички елементи, чрез който се записва една формула, може да се види в "Стандартни операции и константи" и "Функции".